BeeSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetlerine Hoşgeldiniz...

 • Hızırtepe Mah. Orhangazi Cad. ( Tek Yokuşu ) No : 73/2
  Adapazarı / SAKARYA
 • info@beesoft.com.tr
Güvenlik Duvarı
 

Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarı kurulduğu konumda gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayarınıza ya da bigisayar ağınıza yetkisiz veya istemediğiniz kişilerin çeşitli yollardan erişim sağlamasını engellemeye yarayan yazılım veya donanımdır.

Güvenlik duvarları;

 1. Ev ve küçük ofislerde internet güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılırken,
 2. Kurumsal olarak da genelde bilgisayar ağına erişim kontrolü amacı ile kullanılır.

Yapılan iş aynı olsa da kurulduğu yere göre farklı benzetmeler yapılabilir.

 

 1. Eğer evinizi bir bilgisayara benzetecek olsak bilgisayarınızın parolası evinizin kapısı anlamına gelirdi. Bu durumda, bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı ise normalde kilitli duran bir bahçe kapısına ya da apartman kapısına benzetilebilir. 
 2. Bir kurumda ya da bir kaç bilgisayarın bağlı olduğu bilgisayar ağına erişim noktalarından birisine kurulu olan bir güvenlik duvarı ise bir bölgeyi korumak için çevrelenmiş duvara ve kontrollü geçiş noktalarına (nizamiye gibi) benzetebiliriz. 

Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için güvenlik duvarınızın güncel ve etkin olması yanı sıra anlamlı kuralların tanımlanmış olması gerekir.

(resim: Düşünce tuzağı / Kötü düşünce)

Güvenlik duvarının getirdiği sıkı trafik kontrolünden sıkılıp güvenlik duvarını kapatmak sıklıkla yapılan hataların başında gelir.

Güvenlik duvarını kapatmak yerine sıkı trafik kontrolünden rahatsız olmamak için kulandığınız programlar ile ilgili kural eklemek daha iyi bir yaklaşımdır.

 

Güvenlik duvarı nasıl çalışır?

(resim: güvenlik duvarı)

 • Bir bölgeyi korumak için çekilen bir duvara benzer.
 • Bu duvarın belirli yerlerine kapılar koymazsak bu sefer de dışarıda olup da bizim dostumuz olan kişilere bölgemizi kapamış oluruz. Dolayısı ile kurallar tanımlarken gerekli olan uygulamaları da göz önünde bulundurmalıyız.
 • Gelen ve giden trafiği kontrol ederken tanımlanan kurallar sıra ile uygulandığından tanımlanan kuralların ve sırasının anlamlı olması gerekir.

 

Güvenlik duvarları en temel güvenlik önlemlerinden birisidir. Fakat sadece güvenlik duvarı kurmak belirli bir düzeyde güvenlik sağlayabilir ve tek başına yeterli güvenliği sağlamaz.

WatchGuard

Watchguard, sunduğu bütünleşik ağ ve içerik güvenliği çözümleri ile kurumsal ağların ve içeriğin derinlemesine korunmasını sağlamaktadır. Watchguard'ın bir çok ödül kazanmış olan Extensible Threat Management -Genişleyebilir Tehdit Yönetimi ağ güvenliği çözümleri firewall, VPN ve güvenlik hizmetlerini bir arada sunarak ağları spam, virüs, zararlı yazılım ve sızmalara karşı korur. Hem fiziksel hem de sanal ortamlarda sunulan Watchguard çözümleri, genişleyebilir mimarileri ile KOBİ seviyesinden, çok büyük kurumsallara kadar farklı ölçeklerdeki kurumların güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaktatdır. 1996 yılında kurulmuş olan Watchguard'ın şu ana dek 600.000'den fazla "kırmızı kutusu" Dünya genelinde kullanılmaktadır. 120'den fazla ülkede faaliyet gösteren Watchguard'ın 15.000 iş ortağı bulunmaktadır.

Neden Watchguard ?

WatchGuard, Firebox ürün ailesiyle güçlü ve performanslı, birleşik güvenlik çözümleri sunuyor. Tüm modelleri için yenilikçi LiveSecurity destek hizmeti veren WatchGuard'ı seçmeniz için size birkaç neden;.
 

 • Paket Filtreleme temeliyle Proxy teknolojisi üzerine kurulmuş daha sağlam bir güvenlik sağlar.
 • UTM yetenekleriyle saldırıları anında engelleme, antivirüs, url filtresi, web bloklama, casus yazılımları durdurma, spam engelleme ile tam kapsamlı birleşik bir koruma sağlar.
 • Bundle seçenekleriyle müşterilerine tüm bu koruma maddelerini en ekonomik şekilde paket olarak almalarını sağlamakla birlikte tek tek hizmet paketleriyle de esneklik sağlar.

 

Sıfır Gün Koruması (Zero Day Protection)

 

WatchGuard ürünlerinin en güçlü özelliklerinden birisi, doğru sıfır gün korumasıdır. Diğer güvenlik markaları imza tabanlı koruma sağlarken WatchGuard, akıllı katman ILS mimarisi olan "True Zero Day Protection" teknolojisiyle yeni çıkmış ve henüz imzalanmamış tehditlere karşı koruma sağlamaktadır.

 

WatchGuard'ın tüm Firebox serilerinde bulunan bu koruma sistemiyle birlikte, yeni çıkan ve imzalanmayı bekleyen imzasız tehditler, sisteminize zarar vermeden engellenmiş olur.


Talep Formu
Güvenlik Duvarı ile ilgili talep formumuzu doldurur iseniz tarafımızdan en kısa süre içerisinde talebinize cevap verilecektir.