BeeSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetlerine Hoşgeldiniz...

  • Hızırtepe Mah. Orhangazi Cad. ( Tek Yokuşu ) No : 73/2
    Adapazarı / SAKARYA
  • info@beesoft.com.tr
?>
Likom hızlı büyüyor
 

Likom hızlı büyüyor

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu`nun veri tabanını oluşturan Likom Yazılım, Sağlık Bakanlığı`nın 15 milyon dolarlık, 80 ilde veri tabanını oluşturma ihalesini uluslararası firmaları geride bırakarak kazandı.

Ticari yazılımda Gusto Yönetim Bilgi Sistemi Yazılımı ile KOBİ`ler için Presto iş Yönetimi Yazılımı`nı geliştiren Likom Yazılım`ın sektördeki pazar payı yüzde 20`ye ulaştı. 

Türk yazılım firmaları arasında ISO - 9000 çalışmalarını başlatan ilk firma olan Likom Yazılım, kalite sistem dokümantasyon çalışmaları ile eğitim ve uygulama çalışmalarını hızlandırarak, sözkonusu uluslararası kalite belgesini 2001 Yılı ilk yarısında almayı hedefliyor. 

Bilişim sektöründe 16 yıllık geçmişi, intro ve introPlus ile küçük ve orta ölçekli işletmeler için Presto İş Yönetimi yazılımı ve büyük ölçekli firmalar için Gusto Yönetim Bilgi Sistemi yazılımlarını geliştiren Likom Yazılım, 2000 yılında 19 milyon dolarlık ciro gerçekleştirdi. Bilişim sektöründe yüzde 20`lik pazar payı bulunan şirket, İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Dünya Bankası finans kaynaklı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından denetlenen MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) projesinin yazılım aşamasını da geçtiğimiz Haziran ayında tamamlamıştı. 

Kamu hizmetlerinde etkin 

Bilişim sektöründe 16 yıldır faaliyet gösteren Ankara merkezli Likom Yazılım`ın en çok dikkat çeken özelliği, Türkiye`de kamu kurumlarının otomasyonuna dönük büyük projeleri gerçekleştirmesi. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı bu projeler arasında yer alıyor. 

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu`nun veri tabanını oluşturan Likom Yazılım, Sağlık Bakanlığı`nın 15 milyon dolarlık, 80 ilde veri tabanını oluşturma ihalesini uluslararası firmaları geride bırakarak kazandı. Halen Sağlık Bakanlığı`nın sözkonusu projesini sürdüren şirket, Pandora Projesi çerçevesinde 1989 yılında Intro ve 1993 yılında da Introplus ticari yazılım paketlerini geliştirdi. Günümüz koşullarında küçük ve orta ölçekli tüm firmalarda kullanılan Intro`nun yanısıra Introplus da büyük ölçekli firmaların yönetiminde bir araç olarak kullandığı yazılım paketleri oldu. 

Likom Yazılım, Windows`un sunduğu olanaklardan faydalanan, bir işletmenin her işi yapabilecek bir ticari entegre yazılım geliştirmek amacıyla Pandora Projesi`nin ardından 1993 - 1998 yılları arasında Anki Projesini geliştirdi. Bu proje çerçevesinde geliştirilen büyük ölçekli firmalara yönelik Gusto Yönetim Bilgi Sistemi yazılımı ile yazılım sektöründe yeni bir ufuk açıldı. Likom, bir Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) uygulaması olan Gusto`yu, işletmelerin yönetsel gereksinmelerini karşılamak ve karar destek süreçlerini kısaltmak amacıyla uzun araştırmalar sonucu en son teknolojikullanarak üretti. Büyük ölçekli firmaların yanısıra KOBİ`leri de unutmayan Likom Yazılım Gusto`yu bu ölçekteki firmalara uyarlayarak Presto`yu hazırladı. 

Kalite güvence sisteminde bir ilk 

Likom Yazılım, üretim ve hizmet alanındaki faaliyetlerini ISO - 9001 Kalite Güvence Sistemi ile belgelemeyi hedefliyor. Türk yazılım firmaları arasında ISO - 9000 çalışmalarını başlatan ilk firma olan şirket, kalite sistem dokümantasyon çalışmaları ile eğitim ve uygulama çalışmalarını hızlandırarak, sözkonusu uluslararası kalite belgesini 2001 yılı ilk yarısında almayı hedefliyor. ISO - 9000 çalışmalarını değerlendiren Likom Yazılım Kalite Güvence Sorumlusu Öcal FiDANBOY, Amacımız, sadece bir belge almak değil. Sistemin getirdiği avantajları, müşteri beklentilerini en üst düzeyde karşılayabilecek şekilde, sürekli iyileştirme felsefesine uygun olarak, firma içinde etkin bir şekilde uygulamaktır dedi. 

Likom`dan akıllı bina 

Likom Yazılım yürüttüğü çeşitli projelerin yanısıra, Başkent Ankara`da 21.yüzyıl teknolojilerinin kullanıldığı akıllı bir bina inşa ediyor. Ankara Gaziosmanpaşa semtinde inşa edilecek olan 6.500 metrekarelik akıllı binada, ısı değişikliklerinden, iletişime, güvenlikten asansör kullanımına kadar pekçok işlev, Likom Yazılım tarafından geliştirilen bilgisayar yazılımı ile desteklenecek. 

Ergonomik çalışma koşullarının yaratılacağı akıllı binanın temellerinin bir süre önce atıldığını belirten Likom Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağtekin, Bir yazılım firması olarak, teknolojik altyapısı ve işleyiş şekilleri gözetildiğinde; bugüne kadar inşa edilen pek çok yapıyla arasında özgün farklılıklar barındıran bir yapı türüne imza atmak bizi sevindiriyor. 

Yapay zeka teknolojisinin bir altyapı olarak barındırılacağı akıllı binada, güvenlikten, binaya giriş ve çıkışa kadar herşey son teknoloji ile yönledirilecek dedi. Likom şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağtekin, ODTÜ Endüstri Mühendisliği`nden mezun olduktan kısa bir süre sonra bugün Likom Şirketler Grubu Genel Koordinatörlüğü görevini yürüten eşi ipek Sağtekin ile birlikte Likom Yazılım`ı kurmuş. Üniversitedeyken yazılıma meraklı olduğunu belirten Nejat Sağtekin, Türkiye`de neden yapılmasın diyerek yola çıkmış. 
Pekçok yazılım şirketinin aksine Likom Yazılım`ı ve LiKOM şirketler Grubu`nu Ankara`dan yönetmeyi tercih eden Nejat Sağtekin, Boğaz manzarasıyla, İstanbul`un havasıyla yazılım daha iyi yapılır diye birşey yok. Yazılım üretmek için Silikon Vadisi`nde olmaya gerek yok görüşünü savunuyor. Ankara`da rekabet az düşüncesine de katılmayan Sağtekin, bölgesel sınıflandırmaların yanlış, rekabetin global olduğunu söylüyor ve bu nedenle de her zaman rekabetçi bir yapıya sahip olmak gerektiğini belirtiyor.

Presto Plus Yazılımı Hakkkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız... (Küçük ve orta ölçekli İşletmeler için esnek ve uyarlanabilir Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı) 

Presto XL Yazılımı Hakkında Detaylı Bİlgi Almak İçin Tıklayınız...(Orta ölçekli İşletmeler için esnek ve uyarlanabilir Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı)

Presto Gusto Yazılımı Hakkında Detaylı Bİlgi Almak İçin Tıklayınız... (Büyük ve orta ölçekli  kuruluşlar için geliştirilmiş Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı)